Testar nyhet2

Klimattipset
img1.jpg

Detta är en ingress. Den ska vara fetstil - annars är det något fel. Då är det dags att fixa problemet och få det bättre. Detta är en ingress. Den ska vara fetstil - annars är det något fel. Då är det dags att fixa problemet och få det bättre. Detta är en ingress. Den ska vara fetstil - annars är det något fel. Då är det dags att fixa problemet och få det bättre.

Ni som följer klimatförhandlingarna känner säkert till Kanadas tidigare dominans i tävlingen "Fossil of the Day", där den som presterar sämst i FNs klimatmöten lyfts fram för sina försök att blockera, förhindra, försämra eller på annat sätt förstöra förhandlingarna.

Kanada har fått stå på prispallen under de första tre dagarna av konferensen, idag för att ha förespråkat 2006 som basår för utsläppsnivåer istället för 1990, ett heligt årtal i Kyotoprotokollet och det årtal som fortfarande förespråkas av 190 av de 192 länder som undertecknat FNs klimatkonvention. (Kroatien fick idag dela fossilpriset för att ha stött Kanada i frågan om nytt basår.)

Basåret är det år som länderna kommit överens om ska vara referensnivån för respektive lands utsläpp när man förhandlar om procentminskningar av utsläppen. Världens länder kom överens om 1990 i Kyoto, men Kanada sprängde sin utsläppsbudget för årtionden framöver genom att ÖKA sina utsläpp av växthusgaser med 24 % under de 15 första åren, i stället för att minska dem med 6 % som man kommit överens om i Kyoto. Nu vill Kanadas regering börja om på ny kula medans (de flesta) övriga länder vill hålla kvar vid överenskommenlsen från Kyoto.

Tillsammans med Kanada och Kroatien står USA. USAs chefsförhandlare Todd Stern meddelade under en presskonferens idag att även USA vill ha ett nytt basår och att hans land inte har några planer på att gå med i Kyotoprotokollet, som man har skrivit under men aldrig ratificerat.

Kalendarium

Prenumerera på nyheter Nyheter
Prenumerera på blogginlägg Bloggar
Prenumerera på kalendariet Kalendarium
Prenumerera på COP-15 liveblog COP-15 liveblog

Om du vill prenumerera på nyheter i lokalgrupper eller nätverk, gå in på gruppens avdelning så hittar du en RSS-ikon längst ner på sidan.