Är du en av oss som tänker åka till klimattoppmötet i Köpenhamn december 2009? Kanske har du tänkt vara med i den jättedemonstration som går av stapeln den 12 december? Kanske du dessutom bor en bra bit från Köpenhamn och vill resa billigt, gärna med tåg? Då börjar det bli dags att hänga på låset hos SJ.
90 dagar före avgång släpps de billiga biljetterna. Exempelvis kostar just nu en resa Sundsvall - Köbenhavn den 7/12 184 kr, medan avgång den 9/12 kostar 1633 kr. Om du vill åka torsdag den 10/12 är det från nu på fredag det gäller att köpa biljetten.
Den 2 september införde SJ personliga biljetter, vilket förhoppningsvis ökar chansen att få tag på en biljett, som annars brukar ta slut direkt.
Inom kampanjen tck tck tck finns också planer på att chartra ett tåg för gemensam resa ner på fredag den 11/12. Om det blir av hänger mycket på hur många som visar intresse, så anmäl dig gärna på Facebook-evenemanget.
En annan möjlighet är att arrangera "läs och res"-cirklar hos studieförbunden.
Behöver du någonstans att bo? Om det är fullt på vandrarhem och liknande, så glöm inte att kolla in New Life Copenhagen, som under COP-15 förmedlar boplatser hos gästvänliga danskar.


Klimataktion på Twitter




Jag har fått några frågor angående att köpa billig SJ-resa.
Det handlar alltså inte om "tradera-biljetter" eller andra sista minuten-biljetter, utan om att boka 90 dagar i förväg. Så det är via SJ:s vanliga hemsida (http://www.sj.se).
Priserna är som lägst just 90 dagar innan avgång, sedan blir de dyrare i takt med att folk köper biljetter. Just nu kan man boka resa "Uppsala C -> Köbenhavn H" den 10/12 kl 09:09 för 196 kr (i fredags kostade det 97 kr).
Sedan finns förstås alternativen med chartrat tåg eller gemensamma bussresor, sista minuten-biljett, eller varför inte lifta... Men vill man boka egen tågbiljett så är det bra att köpa nu.