Klimataktion i unikt samarbete med prisbelönt författare

Klimataktions tävling om positiva framtidsbilder har fått förstärkning med en digital föreläsning av författaren Jessica Schiefauer. Den är tänkt som inspiration och hjälp på vägen till de som vill vara med i tävlingen men alla som vill gestalta en annan framtid kan få ut mycket av föreläsningen. Ni hittar föreläsningen på Klimataktions tävlingssida här.

Jessica är en författare från Göteborg som har fått augustpriset för två av sina ungdomsromaner; först för Pojkarna 2011 och sedan för När hundarna kommer 2015. I år är hon en av fyra som är nominerad till Sveriges Radios romanpris för vuxenromanen Tänkarens testamente.

I föreläsningen pratar hon framför allt om sin roman Bärarna från 2020. Här bygger hon upp en framtida värld som är helt annorlunda och på de flesta sätt mer hållbar än den vi lever i just nu (även om den finns baksidor också här). Till exempel bor alla människor med ett träd i sina hem, det finns en sorts medborgarlön och direktdemokrati. Jessica berättar om hur hon gick tillväga för att bygga upp sin värld och ger tips och råd om hur de som vill vara med i tävlingen kan tänka när de hittar fram till sin egna positiva framtidsbild.

Föreläsningen har som rubrik ”Att gestalta en framtid” och är uppdelad i tre delar. Del ett och del två slutar med en övning i gestaltning som man kan göra hemma. Jessica pratar en hel del om den östterikiska konstnären och tänkaren Friedrich Hundertwasser som har inspirerat henne mycket i arbetet med Bärarna. Hon ger också tips på böcker som kan vara till stor nytta för den som är med i tävlingen.

Missa inte denna föreläsning av en högaktuell författare! Dessutom får de 25 första som skickar in ett bidrag till tävlingen Jessicas roman Bärarna hemskickad till sig. Det har redan droppat in den del bidrag, men det är inte för sent.

På tävlingssidan finns föreläsningarna och all information om tävlingen: https://klimataktion.se/foreningen/tavling-om-positiva-framtidsbilder/

Jörgen Leidebrant